Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Zimowy poligon na półmetku !

  • Napisane przez  por. Martyna Fedro-Samojedny, ppor. Milena Pawlak, ppor. Radosław Musin
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
Zimowy poligon na półmetku !

Już od tygodnia pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej szkolą się w okolicach Wędrzyna, Świętoszowa i Trzebienia w ramach zgrupowań poligonowych.

W zimowe szkolenie zaangażowanych jest blisko 1700 żołnierzy ze wszystkich pododdziałów Wielkopolskiej Brygady. Mimo, że pogoda jest mało zimowa – żołnierze nie mogą narzekać na nudę. Wszyscy dowódcy zaplanowali szkolenie w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać przydzielone obiekty szkoleniowe i zrealizować jak najwięcej intensywnych i ciekawych zajęć.

Zgrupowania rozpoczęły się od przemieszczenia pododdziałów do rejonów zajęć sposobem kombinowanym: po drogach oraz transportem operacyjnym, czyli koleją. Właściwa organizacja i dyscyplina wykonawcza oraz odpowiednie przygotowanie żołnierzy pozwoliły na bezpieczne wykonanie marszu, po którym pododdziały rozpoczęły zasadniczą część szkolenia.

W ramach poligonu oprócz wielu zajęć taktycznych, medycznych, inżynieryjno-saperskich czy z zakresu terenoznawstwa, pododdziały realizują liczne zajęcia ogniowe, a wśród nich strzelania sytuacyjne, bojowe czy kierowania ogniem zarówno w dzień, jak i w nocy. „Pomimo, że szkolenie jest intensywne, wszyscy żołnierze podchodzą do niego z entuzjazmem i zaangażowaniem, ponieważ poligon jest najlepszym miejscem do sprawdzenia i doskonalenia własnych umiejętności” – wyjaśnił porucznik Radosław Musin, oficer wychowawczy 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich.

Zajęcia ze względu odbywają się w zróżnicowanym terenie – od lesistego począwszy na zurbanizowanym kończąc. W tym ostatnim szkolił się 15 batalion Ułanów Poznańskich, który na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym w Wędrzynie realizował dwa równoległe zajęcia. Naprzeciwko siebie stanęły dwie kompanie – każda z innym zadaniem. Pododdział porucznika Patryka Zajka miał za zadanie bronić miasta, podczas gdy żołnierze dowodzeni przez porucznika Damiana Ćwierkiewicza mieli opanować bronione obiekty. „Konfrontacja dwóch podobnie wyszkolonych pododdziałów zawsze będzie ciekawym doświadczeniem, zarówno dla żołnierzy jak i dla ich dowódców. Ważne jest, by żołnierze mogli szkolić się w jak najbardziej realnych warunkach, a nic nie zapewni im tego tak, jak konfrontacja z drugim żołnierzem” – skomentował podpułkownik Tomasz Borowczyk, dowódca ułanów.

Drugi tydzień szkolenia zapowiada się nie mniej intensywnie – przed żołnierzami wiele wyzwań, a wśród nich wiele strzelań i ćwiczeń w kierowaniu ogniem.

Oprócz pododdziałów bojowych: 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich i 15 batalionu Ułanów Poznańskich, na poligonach szkolą się i wspierają „zmotoryzowanych” artylerzyści, przeciwlotnicy oraz saperzy.Zdjęcia: ppor. Milena Pawlak, ppor. Radosław Musin

 

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas