Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Podwodne szkolenie

  • Napisane przez  ppor. Grzegorz Paluch, sierż. Bernard Hajducki
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: sierż. Tomasz Skorupski foto: sierż. Tomasz Skorupski

Na jednym z jezior wędrzyńskiego poligonu trwa szkolenie doskonalące nurków z zakresu nawigacji podwodnej, wydobywania zatopionego sprzętu.

Saperzy przybyli na szkolenie z kontenerową komorą dekompresyjną, sprężarką do napełniania butli czynnikiem oddechowym, indywidualnymi zestawami nurkowymi przeznaczonymi do prac w wodach zimnych oraz podwodną łącznością. Szkolenie realizowane jest pod lodem, a temperatura wody nie przekracza 5oC.

Jednym z pierwszych ćwiczeń jakie doskonalili nurkowie wojsk inżynieryjnych było samoratowanie się spod tafli lodu. Po wkręceniu śruby lodowej nurek mocował do niej linkę i zataczał coraz to większe kręgi pod lodem w celu znalezienia przerębli, przez które mógłby się wydostać. Kolejne ćwiczenie zakładało, że nurek nie jest w stanie odnaleźć przerębli i kończy mu się czynnik oddechowy. Każdy szkolony musiał w ciągu jednej minuty wykuć za pomocą noża nurkowego otwór w lodzie, który pozwoliłby mu na swobodne oddychanie z powierzchni. Jednym z głównych ćwiczeń było również wydobycie amunicji z zatopionego czołgu, do czego idealnie nadał się spoczywający na dnie T-34.

Do szkolenia użyto makiety pocisku 75mm o tej samej wadze i wymiarach co rzeczywista amunicja. Kolejne zagadnienia szkoleniowe zakładały rozpoznanie dna przeszkody wodnej, ćwiczenia w ratowaniu załóg zatopionego sprzętu i ewakuacji sprzętu bojowego, co miało za zadanie przygotować żołnierzy do zabezpieczania przepraw.

Szkolenie nurków wzbudziło bardzo duże zainteresowanie, również mediów. 16 lutego ukazał się artykuł na stronie internetowej „Polski Zbrojnej”, a 20 i 21 lutego na miejscu szkolenia pojawiła się telewizja TVN24. Szkolenie potrwa do 28 lutego.

***

Dowódcą zgrupowania jest dowódca plutonu rozpoznania inżynieryjnego z 5bsap ppor. Grzegorz Paluch. Za realizację zagadnień szkoleniowych oraz prawidłowe i bezpieczne wykonywanie prac podwodnych odpowiada kierownik prac podwodnych sierż. Bernard Hajducki z 5bsap i kierownik podwodnych działań inżynieryjnych sierż. Zbigniew Piech z 1psap.

Więcej w tej kategorii: « 17 WBZ Pamięci ofiar GRONOST@J-15 »
Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas