Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Dowodzenie się szkoli.

  • Napisane przez  ppor. Tomasz Kazimierczak
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
Dowodzenie się szkoli.

Od początku marca 15 batalion Ułanów Poznańskich (15bUP) przebywa na szkoleniu poligonowym w OSPWL Wędrzyn. Każdy z plutonów doskonali się w swoim zakresie przygotowując do certyfikacji.

Jednym z najważniejszych zadań jakie musiał zrealizować szwadron dowodzenia było rozwinięcie Stanowiska Dowodzenia (SD). Realizacja zadań wynikających z rozkazu bojowego, przegrupowanie ludzi i sprzętu, przemyślane stawianie zadań ogniowych podczas kontaktu ogniowego to tylko niektóre z elementów jakie musieli wykonać żołnierze dowodzeni przez podporucznika Tomasza Kazimierczaka aby prawidłowo zrealizować postawione im zadanie.

Po dotarciu w pobliże rozwinięcia stanowiska dowodzenia, kilku żołnierzy rozpoznało i zabezpieczyło miejsce rozwinięcia SD. Nastąpił szybki rozładunek a pojazdy zniknęły zamaskowane w lesie.

„Każdy z nas zna już swoje miejsce i zadania. Nie ma tu czasu na niepotrzebne zamieszanie. Podczas działań każda sekunda może być cenna, a im szybciej stanowisko zacznie spełniać swoje funkcje, tym sprawniej dowódca wraz ze sztabem będzie mógł podejmować decyzje" szer. Michał Wilk, młodszy strzelec w plutonie ochrony i regulacji ruchu (OIRR)

Kiedy pluton OIRR przygotowuje miejsca pracy dla osób funkcyjnych, pluton dowodzenia zabezpiecza łączność.

„Realizujemy to poprzez rozwinięcie węzła łączności stanowiska dowodzenia. Częste treningi plutonu oraz wielokrotny udział naszych żołnierzy w ćwiczeniach powoduje, że dobrze wiemy co mamy robić." – komentuje starszy szeregowy Adam Ryż.

Dzięki treningom, rozwinięcie SD realizujemy coraz sprawniej. Staramy się wpleść w szkolenie jak najwięcej realizmu. Dlatego standardem stało się, aby podczas takich zajęć trenować udzielanie pierwszej pomocy rannym, sprawdzić umiejętności żołnierzy z wzywania pomocy medycznej MEDEVAC czy naprowadzania śmigłowca. Nie zapominamy również o innych elementach zabezpieczenia bojowego - mówi podporucznik Tomasz Kazmierczak. Nieocenioną wiedzą w tym zakresie dysponuje chorąży Wojciech Jackowski, który często pozoruje oddziały przeciwnika.

,,Chorąży Jackowski zwraca uwagę na każdy szczegół, a my wyciągamy z tego wnioski. Staramy się również uatrakcyjniać zajęcia, wykorzystując doświadczenie jednego z żołnierzy naszej kompanii – st. szer. Tomasza Geldnera, instruktora wspinaczki wysokogórskiej, który zorganizował żołnierzom możliwość przejścia przez rzekę za pomocą mostu linowego. Uczy on żołnierzy podstawowych technik linowych oraz zaznajamia z podstawowym sprzętem służącym do wspinaczki." podporucznik Tomasz Kazimierczak

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas