Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

GUNICA-14 na finiszu

  • Napisane przez  por. Martyna Fedro-Samojedny
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: st. szer. Łukasz Kermel foto: st. szer. Łukasz Kermel

Dobiega końca trwający od wczoraj trening sztabowy pk. GUNICA-14, w którym wzięła udział obsada Stanowiska Dowodzenia Wielkopolskiej Brygady wspierana przez żołnierzy z innych jednostek Sił Zbrojnych.

W treningu oprócz żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wzięli także udział przedstawiciele: Brygadowego Elementu Wsparcia Psychologicznego z Bydgoszczy, 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego, dywizjonu rozpoznania powietrznego z Mirosławca oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej z Wędrzyna.

Na czas treningu, Stanowisko Dowodzenia (SD) zostało zorganizowane w taki sposób, aby było funkcjonalne oraz, aby zapewniało warunki możliwie efektywnego i optymalnego wykonywania zadań przez wszystkie osoby funkcyjne.

Podczas treningu organ dowodzenia skupił się na planowaniu i organizowaniu walki w szerokim spectrum działań o charakterze ofensywnym, defensywnym i stabilizacyjnym. We wszystkich etapach planowania uwzględniono współdziałanie z elementem powietrznym, wykorzystując go zarówno do wsparcia pododdziałów bezpośrednio walczących, jak i do transportu wojsk. Dużą uwagę zwrócono także na koordynację działań między wojskiem a ludnością cywilną, poprzez nawiązanie współpracy i współdziałania z Policją, Żandarmerią Wojskową oraz Administracją Publiczną.

Dobiegający końca trening sztabowy był jednym z elementów stanowiących przygotowanie do ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo BORSUK-14, które odbędzie się jesienią br.

„Trening sztabowy GUNICA-14 był sprawdzianem przed najważniejszym dla nas w tym roku ćwiczeniem BORSUK-14. Przede wszystkim chcieliśmy utrzymać wysoki poziom wykonywania zadań, który reprezentuje organ dowodzenia, w planowaniu i organizowaniu walki. Z drugiej strony była to doskonała okazja na wypracowanie i dokładne przygotowanie wszystkich dokumentów dowodzenia, które będą dla nas niezbędne podczas zbliżającego się ćwiczenia." – podkreślił podpułkownik Arkadiusz Mikołajczyk, Szef Sztabu 17 WBZ.
* * *
Ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo BORSUK-14 odbędzie się w październiku 2014 r. w oparciu o system JTLS (z ang. Joint Theater Level Simulation). JTLS jest to interaktywny system symulacyjny działań połączonych, który modeluje działania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, a także sił specjalnych.


Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas