Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Przygotowania międzyrzeckiej brygady GEPRAD-14 tuż tuż

  • Napisane przez  por. Martyna Fedro-Samojedny
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: archiwum 17 WBZ foto: archiwum 17 WBZ

Już za kilka dni rusza ćwiczenie taktyczne z wojskami GEPARD-14, w którym główną rolę odegrają Strzelcy Konni, artylerzyści oraz saperzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ).

„Ćwiczenie taktyczne z wojskami GEPARD-14 to przedsięwzięcie, które planowaliśmy od trzech lat. Właśnie nadszedł moment, w którym sprawdzimy stan naszych przygotowań oraz poddamy ocenie ćwiczące pododdziały" – powiedział podpułkownik Marek Kociemba, Szef Szkolenia 17 WBZ.

Ćwiczenie GEPARD-14 odbędzie się na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Orzyszu, a jego najważniejsza część będzie trwała od 6 do 14 czerwca. To wtedy ćwiczące pododdziały zostaną sprawdzone i poddane kontroli. Jednak zanim to nastąpi, rozpocznie się przemieszczenie Wielkopolskiej Brygady do rejonu przyszłych ćwiczeń, czyli do Orzysza. Oprócz głównych ćwiczących: 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich, 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej oraz kompanii saperów Sił Odpowiedzi NATO, w ćwiczeniu wezmą także udział grupy operacyjne wszystkich pododdziałów Wielkopolskiej Brygady, a także dowództwo i sztab, które wystąpią w roli Kierownictwa Ćwiczenia.

Przed żołnierzami nie bagatela wyzwanie – do pokonania mają dystans prawie 700 km. W rejon poligonu przemieszczą się na dwa sposoby: transportem operacyjnym oraz standardowo, czyli po drogach publicznych. Pierwsze transporty kolejowe ruszą już w czwartek, tj. 29 maja br. i stopniowo będą docierały do Orzysza.

„Całe przedsięwzięcie wymaga wieloetapowej koordynacji między wszystkimi elementami biorącymi udział w transporcie. Dlatego też konieczne było przeprowadzenie cyklu szkoleń z procedur załadunku, rozładunku i zachowania się podczas przemieszczenia, w którym wzięły udział wszystkie osoby funkcyjne, kluczowy personel oraz stany osobowe bezpośrednio zaangażowane w transport" - podkreślił podpułkownik Rafał Miernik, dowódca 7 bSKW.

Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, w Wielkopolskiej Brygadzie będzie działał specjalnie powołany i przeszkolony zespół, którego zadaniem będzie monitoring przebiegu wszystkich transportów, do czasu przybycia w rejon ćwiczeń wszystkich elementów.

Przemieszczenie na dużą skalę realizowane było podczas ćwiczenia WYZWANIE-12. Tym razem odległość do pokonania będzie jeszcze większa. „Cieszę się, że będziemy mogli ćwiczyć na poligonie w Orzyszu. Skorzystamy tam z gościnności 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Do tej pory nie mieliśmy okazji realizować zadań w tamtejszych warunkach, a szkolenie na różnych obiektach szkoleniowych i w różnym terenie pozwala rozwijać świadomość operacyjną. Dobrze się dzieje, gdy żołnierze nie są przyzwyczajeni do działania cały czas w tym samym środowisku" – zaznaczył podpułkownik Arkadiusz Mikołajczyk, Szef Sztabu 17 WBZ.

* * *

Ćwiczenie Gepard-14 rozpocznie się 2 i potrwa do 14 czerwca br. W jego trakcie będą prowadzone działania połączone komponentów lądowego, powietrznego, wspierane artylerią, a także zabezpieczeniem medycznym i logistycznym, realizowanym wspólnie przez żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 10 Brygady Logistycznej oraz 17 Grupy Zabezpieczenia Medycznego.

 

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas