Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

GEPARD-14 Walka trwa 17 WBZ w natarciu

  • Napisane przez  por. Martyna Fedro-Samojedny
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: por. Martyna Fedro-Samojedny, st. szer. Łukasz Kermel foto: por. Martyna Fedro-Samojedny, st. szer. Łukasz Kermel

Ataki lotnictwa, uderzenia artylerii, działanie grup dywersyjnych, a także manifestacje niezadowolonej społeczności to tylko niektóre zdarzenia, z którymi muszą się uporać żołnierze Wielkopolskiej Brygady.

Od kilku dni pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) biorą udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami GEPARD-14. Dla Strzelców Konnych jest to najważniejsze ćwiczenie od trzech lat. Poprzedziło je wiele treningów i ćwiczeń, a wśród nich ubiegłoroczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo GRONOST@J-13. Równie ważne zadanie mają artylerzyści z 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, a także kompania saperów Sił Odpowiedzi NATO, która podczas ćwiczenia przechodzi certyfikację narodową. Jest to jeden z etapów, który poprzedza dyżur bojowy rozpoczynający się w styczniu 2015 roku.

W czasie całego ćwiczenia żołnierze wykonują zadania związane z prowadzeniem działań konwencjonalnych takich jak obrona, natarcie czy działania opóźniające. Dwa ostatnie dni były dla pododdziałów szczególnie wyczerpujące. Ćwiczący przygotowywali się, a następnie prowadzili obronę. Już sama rozbudowa inżynieryjna stanowisk wymagała od żołnierzy dużego zaangażowania i wiele wysiłku. W ostatnich dniach temperatura jest bardzo wysoka, a to znacząco wpływa na działania żołnierzy. Muszą zmagać się nie tylko ze zmęczeniem organizmu, ale także z falą upałów.

Dziś żołnierze prowadzili obronę. W walce żołnierzy „zmotoryzowanych" wsparli koledzy z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy wzmocnili siłę ognia Wielkopolskiej Brygady czołgami. W czasie ćwiczenia wykorzystywane jest także wsparcie z powietrza, a żołnierze doskonalą procedury wywołania bezpośredniego wsparcia lotniczego.

Nad właściwym przebiegiem szkolenia czuwa Kierownictwo Ćwiczenia (KĆ), które monitoruje jego przebieg, ale też stwarza takie sytuacje, które pozwalają sprawdzić działanie dowódców i żołnierzy w sytuacjach maksymalnie realnych. Jednym z najważniejszych miejsc w KĆ jest TOC – Taktyczne Centrum Dowodzenia. „Z każdym kolejnym ćwiczeniem wzrasta nam funkcjonalność TOC-u. Jest to związane z tym, że podczas każdego ważnego przedsięwzięcia brygadowego korzystamy ze wsparcia specjalistów takich jak JTAC czy operatorzy UAV, koordynatorzy CAS. Dodatkowo obsługujemy i wykorzystujemy zaawansowane systemy zobrazowania pola walki" – wyjaśnił major Tomasz Stachera, Szef Zespołu Dowodzenia.

Ćwiczenie GEPARD-14 potrwa do 14 czerwca br. Po zatrzymaniu przeciwnika, pododdziały przygotowują się do natarcia. Przed nimi jeszcze część ogniowa, podczas której wykonają strzelania i kierowania ogniem.

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas