Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Texas Poland Youth Experience. Spotkanie z gośćmi z Dallas

  • Napisane przez  Iwona Wróblak
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
Texas Poland Youth Experience. Spotkanie z gośćmi z Dallas

Michelle Thornton, Tina Wilson, April Kyle już byli w nas 2 lub 3 razy w zeszłych latach. Rudy Brazeal, rówieśnik naszej młodzieży, jest po raz pierwszy. Przylecieli z Dallas w Texasie. Jedna z pań zwierzyła się nam, że bała się lecieć samolotem nad Atlantykiem, ale ciekawość była silniejsza... Z naszymi nastolatkami czują się tak młodo... Poznają naszą kulturę i nas.

Kameralna atmosfera w sali Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, trzeci – ostatni dzień „Warsztatów Texańskich" zorganizowanych przez nasz Kościół Ewangelicko – Metodystyczny (kaplica na ul. Ks. Skargi 3). Parafia ma znajomości w szerokim zaatlantyckim świecie i wykorzystuje je dla dobra naszej lokalnej społeczności. Cel wizyty – spotkanie się i poznanie. Dla nas to także kontakt z żywym językiem angielskim, jego amerykańską odmianą. Spodziewałam się trochę, że niewiele zrozumiem z teksańskiego akcentu, nie było aż tak źle. Michelle, Tina bardzo pomagały nam, starały się mówić wyraźnie, powtarzały, nieco posiłkowaliśmy się gestami... Do młodzieży, do niej skierowane były warsztaty. Goście byli mile zdziwieni, że tak wielu Polaków mówi po angielsku; bez trudu mogli w swoim języku zamówić w Międzyrzeczu pizzę czy inne jedzenie (bardzo dobre, jak zgodnie mówili).

Lubimy Amerykanów, bo mają w sobie coś, co nazwałabym elementarnym szacunkiem dla indywidualnego człowieka (właściwego, jak zauważyłam, dla kultury zachodniej – anglosaskiej), i okazują też zainteresowanie tym, co się do nich mówi, chcą osobę zrozumieć – przynajmniej tak to wygląda. Uśmiech DO WSZYSTKICH (keep smiling), niemalże amerykańska religia... Polakom jej cząstka nie zaszkodzi na pewno. Było bardzo miło. Na tablicach każdy z uczestników przyklejał angielskie słowa i wyrażenia (kolaż), zwroty – jego samego charakteryzujące, mówiące o tym, co myśli, czuje, chce, pragnie, jaki ma stosunek do ludzi, może poglądy, jeżeli chce o tym powiedzieć... Prezentował po tym tę tabliczkę jak siebie samego (po angielsku rzecz jasna), przedstawiał, czytał napisy (pomagała anglistka pani Izabela Lubojańska).

Wspólnie ustaliliśmy, że zbytnio się nie różnimy od siebie. Mimo że oddaleni jesteśmy od siebie o kilka stref czasowych nie znaczy, że nie warto się poznać. Odkrycie... Rozmawiano dosłownie o wszystkim. Swobodna ekspresja - czym się interesujesz, co dla ciebie ważne? W podtekście - czuj się doceniony. Wysłuchany (i poćwicz angielski). Młode pokolenie wcale dobrze posługuje się tym językiem (to dobrze wróży naszemu krajowi). Nasi gości byli zachwyceni nami, a my nimi... Jedna z naszych dziewczyn dała temu wyraz dosłownie – goście przyjechali do nas z Texasu – niemożliwe! (prawie jak z Marsa). Powiew świata za sprawą naszych ewangeliko-metodystów.

Skończył się dzień ostatni, poprzednie były wypełnione filmami o dalekim Texasie i Ameryce, etnograficznymi tańcami meksykańskimi, własnymi prezentacjami w fotoshopie, grami i zabawami. W niedzielę zaplanowano Amerykańskie Spotkania Parafialne przy grillu w Ośrodku Agroturystycznym „Maya" w Gorzycy. To ostatni pożegnalny akcent tego miłego spotkania, z żywą kulturą i ludźmi. Zostaną papierowe plakietki przyszpilone dzisiaj do T-shirtów z napisem „Texas Poland Youth Experience 2014" – z przydomkami, które uczestnicy sami sobie wymyślili, tak na pamiątkę zostaną im...

Przy okazji trochę lekcji wiedzy o historii. 4. Lipca to amerykański Dzień Niepodległości (Independence Day – Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych z 4.07.1776 r.). Kilka faktów o tym Dniu, ważnym święcie Stanów Zjednoczonych, kolebce współczesnych demokracji, informacja (angielskojęzyczna) dostępna i skomentowana przez naszych gości. Opowiedziana ich słowami. Jak oni to czują. Ich szczególny patriotyzm – Amerykanie lubią przy każdej okazji manifestować swoje flagi narodowe i – ich pragmatyzm (w tym dniu dużo spożywają hot dogów, Texas do stan hodowców bydła).

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas