Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Jednak zdarzy się irlandzki cud!

Jednak zdarzy się irlandzki cud!

Nie mamy na myśli obietnic dobrze znanego wszystkim Pana bowiem tym artykułem zapowiadamy coś znacznie lepszego!  I zapewniamy to na pewno się wydarzy, już w najbliższą sobotę.

Do Międzyrzecza zawita, obco brzmiące, Jig Reel Maniacs, nietuzinkowy, zielony, na wskroś Irlandzki zespół, lubujący się tu niespodzianka w muzyce celtyckiej.

Taką właśnie propozycję przygotowali nam właściciele Klubu Kwinto. Cóż mam napisać? Przyznam, że pomysł bardzo mnie zaskoczył ale i niesamowicie zaciekawił!

Ostatki w Irlandzkich rytmach, ryzykownie ale po eksperymencie z szantami takie strzały trafiają w sam środek tarczy.

Tym razem na ostatki dostajemy od Kwinta  niesamowity pomysł na spędzenie pamiętnego wieczoru.

Zapowiada się impreza o której będziemy wspominać latami, irlandzki cud w Międzyrzeczu!

A teraz coś na temat muzyków.

Zespół JRM – Jigowo-Reelowi Maniacy, jedna z najstarszych formacji muzyki irlandzkiej w Polsce, od 24 lat gra tradycyjną muzykę celtycką (irlandzką, szkocką, walijską, bretońską, galicyjską) łącząc ludowe brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Muzykę zespołu trudno sklasyfikować jednoznacznie – to nurt World Music inspirowany celtycką spuścizną muzyczną, a czerpiący również z takich kierunków jak jazz, rock, reggae, funk i chillout – najkrócej: Celtic fusion. JRM jest jednym z najbardziej energetycznych, niepowtarzalnych i wyjątkowych zespołów koncertowych w Polsce; swoją spontanicznością i bezpośredniością od lat podbija serca wielu słuchaczy.

Historia: Powstanie JRM (niegdyś kojarzonego pod nazwą The J.R.M. Band lub JRM Band) zainicjowali na przełomie 1989 i 1990 roku Szkot Rory Dallas Allardice i Jacek Podbielski i Michał Jankowski. To od inicjałów imion założycieli pochodzi nazwa zespołu. Zespół od samego początku istnienia zasłynął ze świetnych koncertów i spektakli, które do dziś są podstawą działalności grupy muzyków i przyjaciół tworzących skład zespołu. Grupa wykonuje repertuar opierający się na tradycyjnych standardach celtyckich (utwory instrumentalne: jigi, reele, hornpipe'y, arie, polki, walce; połączone w żywiołowe wiązanki oraz songi śpiewane po iro-angielsku i gaelicku) oraz stylowych kompozycjach i aranżacjach własnych.

Dzisiejsze JRM to powrót do fascynacji dwoma podstawowymi rytmami i tańcami celtyckimi jakim są jig i reel. Stąd skrót JRM jest rozwijany jako Jigowo-Reelowi Maniacy. Zespół inspiruje tradycyjna melodyka celtycka (głównie irlandzka i szkocka) i charakterystyczne dla niej instrumentarium (skrzypce, akordeon, flażolety, saksofon sopranowy oraz dudy), które wspierają harmoniczne przestrzenie instrumentów klawiszowych oraz sekcja gitarowa (gitara akustyczna i gitara elektryczna) oraz rytmiczna (gitara basowa i perkusja). Celtyckie melodie oparte na nowoczesnych i zróżnicowanych rytmach oraz harmonii kojarzonej z takimi nurtami jak jazz, rock, funk, reggae czy latin; sprawiają, że przy dźwiękach JRM nie sposób się nudzić.

Spontaniczne improwizacje JRM i kontakt muzyków z publicznością to gwarancja doskonałej zabawy i satysfakcji artystycznych przeżyć dla publiczności przyzwyczajonej do energetycznego tańca, jak widzów spragnionych uważnego słuchania. Jigowo-Reelowi Maniacy wydali dotychczas dwie płyty, jedną koncertową kasetę In the Pub (1996) i drugą studyjną Cosa Gan broga (2009), lecz podstawa działania zespołu to żywiołowe koncerty grane w Polsce i za granicą (około 1500 od 1990 roku tj. kilkadziesiąt rocznie). We wrześniu 2011 grupa zarejestrowała koncert w Piwnicy Farnej w Poznaniu i wydała w postaci video clipu live w 2012 roku, a w kwietniu 2013 nagrała koncert, z którego materiał jest przygotowywany do wydania w formie CD live.

Irlandzka Muzyka i Taniec: Jigowo-Reelowi Maniacy współpracują też z wrocławską formacją tańca irlandzkiego Ellorien. Owocem tej współpracy jest spektakl Eachtra: Celtycka Podróż oraz widowiskowe koncerty muzyczno-taneczne zatytułowane Celtycki groove i taniec.

Skład Jig Reel Maniacs:

Krzysztof Brych – flażolety, akordeon, saksofon, dudy, harmonijka
Michał Jankowski – gitara akustyczna
Bartek Krawczak – perkusja
Mariusz Sprutta – gitara basowa, śpiew, narracje
Tomek Urban – skrzypce
Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna; realizacja dźwięku
Artur Frudziński – pianino, moog, instrumenty klawiszowe

plakat-jig-reel-maniacs-kwinto-miedzyrzecz

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas