×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /emiedzyrzecz2/images/gallery/gimnazjumnr1/tuwim.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/gallery/gimnazjumnr1/tuwim
Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Czytać Tuwima. Montaż poetycki

  • Napisane przez  Iwona Wróblak
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
Czytać Tuwima. Montaż poetycki

Pokazać Tuwima w sposób w miarę spójny jest bardzo trudno.

Jak na wybitnego pisarza przystało poeta ukrywa się, broni przez jednoznacznymi formułkami, zapisami. Mieni wieloma kolorami literackiej tęczy. Jest dla wszystkich – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego teksty można używać do skeczy kabaretowych, recytować je w konkursach poetyckich, śpiewać. Co wybrać na potrzeby uczniowskiego montażu poetyckiego, który ma zachęcić – myślę – także w przyszłości do sięgnięcia do półek bibliotecznych?

Julian Tuwim to klasyka poezji. Znamy go wszyscy. Wspaniale, że ciągle jest w kanonie lektur szkolnych. Na pamięć możemy recytować „Lokomotywę", „Słonia Trąbalskiego" itd. Nucić „Mimozami..." czyli wiersz „Wspomnienie" w interpretacji Czesława Niemena, czy fragmenty z „Kwiatów Polskich" – czarowny „Grande Valse Brillante" Ewy Demarczyk, damy sceny piosenki poetyckiej. Czytać Tuwima to zanurzyć się w wybornej jakości polszczyźnie, która skrzy się dowcipem, humorem, zdumiewa lapidarnością, zastanawia nutami refleksyjnymi. To instytucja poetycka, która prezentuje ogromny zasób technik pisania mową wiązaną, jaką w historii literatury miało niewielu. Uczymy się w szkole o grupie Skamandrytów, wiemy o literackim piśmie przedwojennym „Cyrulik Warszawski" i potem – o świetnych „Szpilkach", karcie historii naszego czasopiśmiennictwa. Tuwim to nazwisko, które należy znać.

Gdziesz jest jego miejsce, jak nie w Bibliotece Publicznej? Jako bohatera montażu poetycko – muzycznego uczniów z Gimnazjum nr 1, którzy razem ze swoim opiekunami ze szkolnej biblioteki: Iwoną Stańską i Krystyną Frankiewicz przygotowali go dla swoich szkolnych kolegów i koleżanek. Pokazano go w dwóch turach. Około setki uczniów z klas drugich oglądało ten program.

Pokazać kunszt poety. Na przykładzie słynnej „Lokomotywy", którą mówi się w sposób, w jaki Tuwim ją napisał, dźwiękonaśladowczy, z autentycznym gwizdem parowozu i stukotem kół. Myślę, że Tuwim byłby zadowolony. Wysłuchaliśmy fragmentów ogromnej spuścizny poezji, które recytowały Wioleta Góra, Mateusz Gałka i Oliwia Nawrot. Towarzyszył im pan w cylindrze siedzący na sofie, sam Poeta... We wstępie do widowiska odnotowałam z satysfakcją piękny wyraźny sposób mówienia np. Bartka Domaszewicza, który już występował w roli narratora w szkolnych spektaklach.

Cofnijmy się do kresu międzywojennego. Klimatu tamtej epoki, muzyki, obyczajowości, literackiego światka. Czasów, kiedy Tuwim debiutował, a jego teksty były śpiewane przez Hankę Ordonównę na warszawskich scenach. Kasia Drogosz, Paulina Majkowska i Simona Szudra założyły na siebie suknie – z dodatkami - w stylu kobiet z salonów literackich lat 20. i 30. Wczuły się w pełen wielkich uczuć nastrój piosenek w stylu retro, ale – dodając własną interpretację; zostawiając - myślę – uczucie jako uniwersalne, odrzucając manierę epoki... Mamy talenty muzyczne.
Wojtek Matulewicz, w ciekawym partnerskim duecie z Weroniką Skręty, we „Wspomnieniu" zmierzył się muzycznie z tuzem polskiej sceny Czesławem Niemenem. Dzielnie wyciągał wysokie nuty, starając się sprostać legendzie Czesława. Moje gratulacje! Mówił mi, że dużo ćwiczył. Obserwowałam, jak wsłuchiwał się we frazy, które śpiewał i nie starał się – słusznie – naśladować wielkiego wokalisty, pamiętając jednakże o jego technice śpiewania. Z przyjemnością posłuchamy, jak coś jeszcze nam kiedyś zaśpiewa.

Nasi młodzi aktorzy: Jakub Marynowski, Dawid Wiśniewski, Mateusz Gałka, Oliwia Nawrot, Wioleta Góra, Kasia Drogosz, Wojtek Matulewicz, Weronika Skręty, Dominika Pasja, Paulina Laskowska i Dawid Wiśniewski.
Ubiegły rok był rokiem Juliana Tuwima. Lekcja literacka języka polskiego w bibliotece dla uczniów Gimnazjum nr 1. Mam nadzieję, że montaż poetycki zostanie też pokazany innym słuchaczom, szkoda żeby taki ciekawy spektakl nie był prezentowany szerszej widowni.

{gallery}gimnazjumnr1/tuwim{/gallery}

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas